×

توجه

COM_CWSOCIALLINKS_NOGEARSPLUGIN_CHECK_MESSAGE

طراحى يک سايت تجارت الکترونيک بسيار جدى تر و مشکل تر از داشتن يک سايت جالب براى بازديد کننده است. هر چند جذابيت سايت عامل مهمى است اما بايد به همان اندازه به کارايى سايت نيز اهميت داده شود. به نظر مى رسد که بسيارى از طراحان وب روى ظاهر سايت بيشتر از کارايى آن تمرکز مى کنند. اما بازديدکننده اى که به علت ضعف کارآيى، از سايت نا اميد مى شود، به سرعت سايت را ترک خواهد کرد و هرگز بازنخواهد گشت.

در طراحى سايتهاى تجارت الکترونيکى به اطلاعات پايه اى در زمينه طراحى سايت و کمى تجربه و تمرين احتياج است. طراحى اين سايتها اصول اوليه اى دارند که اگر آنها را رعايت نکنيد، متاسفانه هيچ وقت نخواهيد توانست سايت خود را از نظر امکانات و کارآيى به حدى برسانيد که بازديدکنندگان را راضى نماييد.

براى ايجاد فروش بيشتر از طريق سايت روى نکات زير تمرکز کنيد.

1- زمان LOAD ، اندازه صفحات و سيستم هدايت بازديدکننده در سايت

صفحاتى که به کندى ظاهر مى شوند، صفحات بسيار بزرگ يا بسيار کوچک و دشوارى حرکت در سايت، هر کدام به تنهايى کافى هستند تا بازديدکننده را خسته و نا اميد نمايند. بازديدکننده هرگز نبايد منتظر ظاهر شدن صفحات بماند، هرگز نبايد براى خواندن اطلاعات مورد نظرش صفحه را بالا و پايين کند و هرگز نبايد براى اطلاعاتى در مورد خريد اجناس مورد نظرش، با دشوارى تمام سايت را جستجو کند.

سايتهاى داراى صفحات مرتب، سريع و هدفمند معمولا در امر فروش نيز موفق تر هستند.

براى اطمينان از سرعت بالا آمدن سايت خود به آدرس زير مراجعه نماييد:

http://www.tracert.com

اين سايت از روى سايز صفحات و حجم اطلاعات شما، سرعت را حدس نمى زند بلکه به راستى از نقاط مختلف جهان به سايت شما وصل مى شود و سرعت متوسط بالا آمدن سايت را به شما برميگرداند.

2- استفاده کمتر از عوامل گرافيکى

اگرچه عوامل گرافيکى فريبنده و جذاب به نظر مى رسند، اما معمولا براى فروش موثر نيستند. حتى در صورت استفاده زياد ممکن است نتيجه برعکس ايجاد کند. زيرا باعث خواهند شد که سرعت سايت بسيار پايين بيايد و ضمنا ممکن است ذهن بينندگان سايت را از هدف اصلى سايت که فروش است، دور نمايند. اگر لازم است که از عوامل گرافيکى استفاده کنيد بايد تصاوير مناسب براى سايت انتخاب نماييد و سايز آنها را تا حد ممکن کوچک کنيد. اکثر تصاوير گرافيکى را مى توان حدود 20 درصد کوچک کرد بدون آن که لطمه اى به کيفيت و تاثير تصوير وارد شود.

در سايت زير ابزار مفيدى براى بهينه سازى تصاوير گرافيکى براى استفاده در محيط وب وجود دارد:

http://www.netmechanic.com/accelerate.htm


3- استفاده از (CSS (cascading style sheet

با استفاده از فايل هاى CSS مى توانيد بسيارى از تگ هاى تکرارى html مانند Font را حذف نماييد. اين گونه تگ ها معمولا 5 تا 7 درصد حجم صفحات شما را اشغال مى کنند. تصور کنيد که در صورت داشتن 100 صفحه در سايت، در چه حجمى صرفه جويى خواهيد کرد.

4- شکستن سايت به جدولهاى (table) کوچکتر

به جاى قرار دادن کل صفحه در يک جدول بزرگ، آن را به بخشهاى کوچکتر تقسيم نماييد. با اين کار هنگام ورود بازديدکننده بخشهاى مختلف صفحه شما به تدريج ظاهر مى شوند و بازديدکننده مجبور نمى شود مدت زمان زيادى به صفحه سفيد خيره شود تا صفحه شما بالا بيايد. اين نکته از مواردى است که معمولا فراموش مى شود.

5- استفاده از نقشه سايت

نقشه سايت نه تنها باعث افزايش رتبه شما در موتورهاى جستجو مى شود، بلکه در واقع راهنماى بازديدکنندگان سايت به شمار مى آيد و از سردرگمى آنها در سايتهاى بزرگ مانند سايتهاى تجارت الکترونيک جلوگيرى مى کند. نقشه سايت همانگونه که از نام آن مشخص است بايد نشاندهنده مسيرهايى باشد که بازديدکنندگان مى توانند در سايت شما طى کنند. موتورهاى جستجو نيز از روى همين نقشه، سايت شما را پيمايش مى کنند. بنابراين نقشه سايت يکى از عوامل ضرورى سايت هاى تجارت الکترونيک محسوب مى شوند.


6- محتويات غنى

محتوياتى که شامل کلمات کليدى باشند و هدفمند و با رعايت اصول نوشته شده باشند، باعث افزايش رتبه در موتورهاى جستجو مى شوند. همچنين بازديدکننده را علاقمند خواهند کرد که از شما خريد کند. همانطور که شيوه نوشتارى غلط باعث راندن مشتريان خواهد شد و عدم وجود کلمات کليدى رتبه شما را در موتورهاى جستجو پايين خواهد آورد. شيوه نوشتار اولين راه تاثيرگذارى بر روى بازديدکننده اى است که تازه به سايت شما مراجعه کرده است، بنابراين توجه دقيق و کافى به محتويات سايت معمولا موجب فروش بيشتر خواهد شد.

7- عنوان (title) صفحات

صفحاتى که داراى عنوانهاى غنى از کلمات کليدى هستند، ترافيک زيادى خواهند داشت و ترافيک بيشتر به معنى فروش بيشتر است. اين عنوانها رتبه شما را در موتورهاى جستجو بهبود مى بخشند. براى صفحات داخلى خود نيز کلمات کليدى مناسبى در نظر بگيريد. سايتهاى تجارت الکترونيک معمولا سايتهاى بزرگى هستند. کلمات کليدى صفحات داخلى و ارتباط اين صفحات با هم براى موتورهاى جستجو بسيار مهم هستند. براى تصاوير محصولات خود حتما از تگ alt استفاده نماييد. عدم وجود اين تگ امتياز منفى بزرگى در رتبه شما ايجاد خواهد کرد.

8- استفاده آسان براى کاربر

پايگاههاى تجارت الکترونيک و رويه هاى فروش که استفاده از آنها دشوار است، مهمترين عامل صرف نظر مشترى از خريد هستند. پايگاه و رويه فروش براى استفاده کاربر بايد آسان و به اندازه اى مطمئن باشد که اطلاعات مربوط به فروش و مبالغ پرداختى هرگز از دست نرود.

9- امنيت سايت

سايت فروش بايد امن باشد و به بازديدکننده اطمينان بدهد که اطلاعات شخصى که او به سايت مى دهد در مکان مطمئنى قرار مى گيرد و به هيچ عنوان در اختيار ديگران قرار نخواهد گرفت و يا فروخته نخواهد شد. اين موضوع براى خريداران online بسيار اهميت دارد بنابراين هرگونه تضمين و اطمينان از امنيت سايت باعث بهبود فروش خواهد شد.

10- صفحه تشکر از خريدار

بلافاصله بعد از دريافت سفارش مشترى، در صفحه مخصوصى از او تشکر نماييد. اين حسن ادب شما تاثير مثبتى روى بازديدکننده خواهد داشت و تضمين خواهد کرد که اين فرد تبديل به مشترى هميشگى شما شود و براى خريدهاى بعدى به سايت شما مراجعه کند.

يک سايت تجارت الکترونيک قطعا با سايت هاى شخصى و يا سايت سازمانهايى که قصد فروش از طريق سايت را ندارند، تفاوت دارد. تمرکز روى طراحى و سيستم هدايت و ديگر جنبه هاى سايت، همه بايد به نحوى باشد که هدف اصلى سايت که همان فروش است، را برآورد.


Vishal P. Rao is the editor of Home Based Business Opportunities - A website dedicated to opportunities, ideas and resources for starting a home based business. He also runs the Work at Home Forum - an online community of folks who work at home

منبع: ITPaper.ir

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Share This

تمامی حقوق این سایت مطابق با قوانین و مقررات ذكر شده متعلق به شركت ایده پرداز تبریز میباشد. طراحی سایت , طراحی پورتال سازمانی , طراحی سیستم فروش اینترنتی
بخش پشتیبانی آنلاین طراحی سایت شرکت ایده پرداز